İki ülkede seçim heyecanı: Miçotakis rahat, Kıbrıs’ta rekabet yüksek

Türkiye’nin iki Avrupa Birliği (AB) üyesi komşusu, Yunanistan ve Kıbrıs’ta bu pazar Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri heyecanı yaşanacak. Yunanistan’da son kamuoyu araştırmaları seçimlerde bir sürprizin beklenmediğini gösteriyor. 2019’dan beri iktidarda olan muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi (YD) bu seçimlerde de birinciliği garantilemiş görünüyor. Kıbrıs’ta ise kıran kırana bir seçim mücadelesi söz konusu. Uzmanlara göre Kıbrıslı Türklerin bu seçimlere kitlesel katılımları belirleyici faktör olabilir.

BAŞBAKAN MİÇOTAKİS İÇİN ‘RAHAT SEÇİM’

Oy kullanma sürecinin başlamasına sayılı saatler kalan Yunanistan’da yayımlanan yeni bir anketin sonuçları geçtiğimiz günlerde gündeme yansıyan kamuoyu araştırmalarının sonuçlarını teyit eder nitelikte. CNN Yunanistan’ın cuma günü sonuçlarını paylaştığı “İnterview” isimli şirketin yeni araştırmasına göre, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in partisi YD yüzde 30-34 bandındaki oy oranı ile birinciliğini garantilemiş durumda.

YD’yi yüzde 16-18 bandındaki oy oranı ile merkez sol SYRIZA takip ediyor. SYRIZA bu seçimlere yeni genel başkanı Stefanos Kasselakis’in liderliğinde katılıyor. YD ve SYRIZA’yı şu partiler takip ediyor: PASOK yüzde 12-13; Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 7-9; Helen Çözümü yüzde 7,5-9,5; (önceki dönem SYRIZA’dan kopan bir grup vekilin kurduğu) Yeni Sol yüzde 3,5-4,5; Özgürlük Seyri yüzde 2,5-3,5; NİKİ yüzde 4,5-5,5 ve Mantığın Sesi yüzde 2,5-3,5.

Son anket sonuçları, aşırı sağcı-popülist oluşumların pazar günü rahatlıkla toplamda yüzde 10 bandını aşacağını gösteriyor. Aşırı sağa yönelik kan kaybına rağmen Miçotakis bir seçim sürecine daha partiler sıralamasındaki birinciliğini garanti altına almış şekilde katılıyor.

KIBRIS’TA KIYASIYA ÇEKİŞME

Yunanistan’ın aksine Kıbrıs’ta partiler sıralamasının üst sıraları ve AP’ye vekil göndermek için kıyasıya bir yarış yaşanıyor. Son anketlerde yüzde 25’in biraz üstünde konumlanan muhafazakâr Demokratik Seferberlik (DİSİ), partiler sıralamasındaki birinciliğini ve AP’deki iki vekilini korumak için kendisine çok az bir oy farkı ile izleyen sol çizgideki Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) ile kıyasıya bir yarış içine girmiş durumda.

AKEL’in listelerinden önceki dönemde Kıbrıs’ı Avrupa Parlamentosu’nda temsil eden akademisyen Niyazi Kızılyürek bir dönem daha AP’de görev almak üzere bu seçimlerde de boy gösteriyor. İki büyük partiyi yüzde 15 gibi kayda değer bir oy oranı ile aşırı sağcı, Türkiye ve mülteci karşıtı Ulusal Halk Cephesi (ELAM) takip ediyor. Bu oy oranı ile partinin AP’ye bir vekil göndermesi bekleniyor.

CUMHURBAŞKANI’NIN DESTEKÇİLERİ KAN KAYBEDİYOR

Oy oranı yüzde 10 dolaylarında olan merkez kulvardaki Demokrat Parti’nin (DİKO) de AP’ye bir vekil göndermesi bekleniyor. DİKO ile beraber 2023 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis’e destek veren partilerin pazar günkü seçimlerini kayda değer bir kan kaybı ile tamamlaması bekleniyor.

Uzmanlar bu gelişmede enflasyon, hayat pahalılığı ve mülteci/göç meselesi gibi unsurların önemli rol oynadığını, Hristodulidis hükümetinin bu sorunlarla mücadelede topluma güven vermekten uzak olduğunu vurguluyor.

KIBRISLI TÜRKLERİN BELİRLEYİCİ ROLÜ

Kıbrıslı uzmanlar 9 Haziran Pazar günü yapılacak seçimlerde Kıbrıslı Türklerin oylarının kritik öneme sahip olacağı fikrinde birleşiyorlar. Kuzey Kıbrıs’tan edinilen son bilgiler, pazar günü Kıbrıslı Türklerin kitlesel olarak sandık başına gitme olasılığı bulunduğunu gösteriyor. Bazı kaynaklara göre bu sayı beş haneli rakamlara ulaşabilir.

Kıbrıslı Türklerin sandıklara erişimin kolaylaştırılması için Kıbrıs’ın güneyinde özel önlemler alınıyor. Kıbrıslı Türkler için özel oy kullanma merkezleri devreye girerken sınır hattına yakın noktalardan seçim merkezlerine özel otobüsler kalkacak.

Pazar günkü seçimlere Kızılyürek’in yanı sıra Volt ve Yeşillerden birer Kıbrıslı Türk aday da katılıyor. Son anketlere göre bu adayların AP’ye katılımı uzak bir ihtimal.

KIBRIS’TA YEREL SEÇİM HEYECANI DA YAŞANIYOR

Kıbrıs’ın güneyinde pazar günü Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yanı sıra yerel seçim heyecanı da yaşanacak. Önceki yıllarda birçok belediyenin birleştirildiği ve yeni bir yerel yönetim şeklinin hayata geçirildiği Kıbrıs’ın güneyinde vatandaşlar ayrı oy pusulaları için birçok makamın yeni sahibin belirlenmesi için oy kullanacak.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir