İzmir’de devir teslim: Cemil Tugay resmen göreve başladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, devir teslim töreni öncesinde çok sayıda partili ile Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Burada konuşma yapan Tugay, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri öncesi çok mücadele ettiklerini, halka kulak verdiklerini, kendilerinden beklentileri doğru anlamaya gayret ettiklerini söyledi.

Seçimlerde kent genelinde zafer elde ettiklerini ifade eden Tugay, şunları kaydetti:

“Çok mutluyuz ve daha önemlisi geleceğe dair de çok umutluyuz. Bize bu seçimlerde inandıklarını gösterdiler. Ama aynı zamanda bizlere bir kredi açtılar. Önümüzdeki dönemde hiç hata yapmadan çalışmamızı istiyorlar. Bizden beklenenin ve sorumluluğumuzun farkındayız. İnsanlarımızın yaşadığı o ağır sorunların farkındayız. Bu nedenle halkımızın yanında olacak, sorun neredeyse orada olacağız. Bu nedenle İzmir Büyükşehir çalışanlarımızı daha fazla sorumluluk almaya ve daha fazla çalışmaya davet ediyorum.”

Daha sonra partililerle birlikte bando eşliğinde Egemenlik Evi binasında bulunan başkanlık makamına yürüyen Cemil Tugay, düzenlenen törenle Tunç Soyer’den görevi devraldı.

Tugay, hizmetleri için Soyer’e teşekkür ederek sorumluluklarının bundan sonraki dönemde daha da arttığını söyledi.

Görevi devreden Soyer ise Tugay ve ilçe belediye başkanlarını tebrik etti, desteğe hazır olduğunu dile getirdi.

SOYER: SOSYAL DEMOKRAT BELEDİYECİLİĞİN EN İYİ ÖRNEKLERİNİ VERMEYE DEVAM EDECEK

İzmir Büyükşehir Belediye başkanlığı görevini Tugay’a teslim eden Tunç Soyer, Tugay’ın görev süresinin son saatine kadar İzmirlilere hizmet etmeye, sosyal demokrat belediyeciliğin en iyi örneklerini vermeye devam edeceğini söyledi. Soyer, şöyle konuştu:

”Her zaman söylediğim gibi ‘Geleceğin dünyası şehirler dünyası olacak’. Bu nedenle Türkiye’nin de yerelden, kentler üzerinden dönüşeceği düşüncesiyle ve daima bu inançla yerelde siyaset yaptım. Popülizm rahatlığına kaçmadan, 10 yıl Seferihisar’da, 5 yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde canla başla çalışarak en iyisini yapmaya gayret ettim. İnandığım o dönüşümün resmini bir gün görebilmek için çok çalıştım. Ve nihayet 31 Mart akşamı Türkiye’nin büyük bölümünün kırmızıya boyandığı, yerelden dönüşümün ilk adımı olan o tabloyu gördüm, ülkece gördük, büyük bir mutlulukla kutladık. Hakimiyetin bir kez daha sadece ve sadece millete ait olduğu Cumhuriyetimizin gücüne güç kattık. Yurttaşlarını aşağılayan, hukukun üstünlüğünü hiçe sayan, farklılıklarımızı kutuplaştıran, demokrasiyi ve Cumhuriyetimizin faziletlerini küçümseyen, insanları sürekli yoksullaştıran bir zihniyet karşısında büyük bir zafer elde ettik. Millet bu gidişe dur dedi. Öncelikle bu büyük zaferi mümkün kılan başta Genel Başkanımız Özgür Özel olmak üzere tüm parti örgütlerine, hayalini bile kurmakta zorlandığımız yerlerde Belediye Başkanlığını kazanan Başkanlarımıza, kampanyalara emek veren tüm partililere teşekkür ediyor ve her birini tüm kalbimle kutluyorum. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Cemil Tugay’ı ve ilçe belediye başkanlarımızı tebrik ediyorum. Görevlerinde başarılar diliyorum. İnanıyorum ki, o da görev süresinin son saatine kadar İzmirlilere hizmet etmeye, sosyal demokrat belediyeciliğin en iyi örneklerini vermeye devam edecektir.”

”HAMLIĞI KENDİME YAKIŞTIRAMAM”

”Derler ki; ‘Ham isen kırılırsın. Ehil isen eğilirsin. Hiç isen çoğalırsın’. Tarihi bir milat yaşıyoruz. Şimdi Türkiye için yeni bir başlangıç yapma vakti. Şimdi, unvansız ve sıfatsız, partimizin yalın bir üyesi olarak çalışmak zamanı” diyen Soyer, şöyle devam etti:

”Bu büyük başarının, zaferin getirdiği büyük sorumlulukların gereğini yapmak… Hepimiz etten kemikteniz, hepimizin kırgınlıkları, sitemleri, hayal kırıklıkları olabilir. Fakat hamlığı kendime yakıştıramam. Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılını inşa etmek için var gücümle çalışmaya devam edeceğim. Bugüne kadar biriktirdiğim tüm deneyimle, hiçbir karşılık beklemeden ülkem için hizmet etmeye hazırım. Partimizin her kademedeki yöneticilerine, tüm üyelerine ve özellikle belediye başkanlarımıza, bana ihtiyaç duyarlarsa kapım sonuna kadar açıktır. Cemil başkanımızın başarısını bir kez daha kutluyor, İzmir’e ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Başta Büyükşehir Belediyesindeki tüm çalışma arkadaşlarım olmak üzere, 5 yıl boyunca güçlü bir gönül bağı kurduğumuz 4.5 milyon İzmirliye sonsuz teşekkür ediyorum.”

TUGAY: ”İZMİR BENİM İÇİN DÜNYANIN EN GÜZEL ŞEHRİ”

Cemil Tugay da yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

”Bugün hayatımın çok özel ve mutlu günlerimden biri. Çok özel bir sorumluluğu yüklendiğimin ilk günü. Ne mutlu ki yalnız değiliz. Seçimden Sonra ülke bazında başarımız var bunun mimarları var, bunu için çok emek harcamış milyonlarca insan var. Her birine ayrı ayrı kutlu olsun. Bundan sonrası için çok önemli bir sorumluluğun başlangıç günü olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Hepimizin çok çalışmamız gerektiğini hatırlamamamız gerekiyor. Özellikle CHP örgütüne, genel başkan yardımcılarımıza, milletvekillerimize, il ve ilçe yönetimlerimize, parti üyelerimize, sandıklarda görev yapan arkadaşlarımıza, İzmir Büyükşehir Belediyesinde olup bize destek olan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bizler sadece bir bütünün parçasıyız. Bir bütünün parçası alarak bizden beklenen görevi yerine getirmek üzere geçici süreyle bu konumlardayız. Benim için çok büyük bir onurdur ki İzmir benim için dünyanın en güzel, en özel şehri. Bu şehre hizmet edebilme fırsatını yakaladık. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğimizden bütün İzmirlilerin kuşkusu olmasın. Cumhuriyet Halk Partisi’ne, şehrimize, Atatürkmüze borcumuzu arkadaşlarımızla, İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanlarıyla beraber ödeyeceğiz.”

”SİZİ UNUTMADIĞIMIZI GÖSTERMİŞ OLACAĞIZ”

Konuşmaların ardından görevi devreden Soyer, Tugay’a, ”Sonsuz barış ve ölümsüzlüğün simgesidir” diyerek, zeytin fidesi hediye etti. Başkan Tugay ise ”Ben değerli başkanıma çok teşekkür ediyorum. Geçen 5 yıl kente gecesini gündüzüne katara hizmet etti. Kendisinin yakından takip eden ilçe belediye başkanı olduğum için burada dile getirilmemiş birçok emeğini biliyorum. Bunlar benim için her zaman minnetle hatırlayacağım şeyler. Size duyduğum sevginin sembolü olarak zeytin fidanını makam odamda besleyeceğim. O büyüyecek, gelişecek ve sizi unutmadığımızı bu şekilde göstermiş olacağız” diye konuştu.

Cemil Tugay’ın çiçek takdim etmesinin ardından Soyer, ”Ben tahmin edeceğiniz gibi müthiş hafiflemiş bir şekilde ayrılıyorum. Allah size yardımcı olsun Başkanım, hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Konuşmaların ardından Soyer, Tugay’a zeytin fidanı hediye etti. Cemil Tugay, bu fidanı makam odasında yetiştirerek büyüteceğini söyledi.

Kaynak: ANKA & AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir